QIPAO

Termín: 29. 08. 2019, 11:00 hod.
Místo: Vltava

29. srpna v 11:00 (místního času) odstartoval ve starobylé Praze Hangzhou světový festival qipao, pořádaný Městskou kanceláří pro kulturu, rozhlas, televizi a turismus Hangzhou. Letošní ročník pod názvem Nádherný světový tanec Hangzhou se konal na lodi plující po řece Vltavě. Půvabné ženy z Číny a dalších zemí tančily na Ráj Hangzhou, píseň města Hangzhou a připravily na Vltavě velkolepou festivalovou oslavu. Zlatým hřebem bylo malování vzorů na tradiční hedvábný oděv qipao v podání pražské módní návrhářky ukrajinského původu Natali Ruden.

Tu si organizátoři vybrali ze středoevropských návrhářů a návrhářek – zároveň Čínské národní muzeum hedvábí zakoupilo část její kolekce pro své sbírky. Malovat na suché hedvábí na figuríně je velmi obtížná disciplína, ale tahy štětcem Natali Ruden, která vystudovala prestižní Kyjevskou akademii designu a výtvarného umění, byly suverénní a provázel je zasloužený potlesk.

Natali Ruden vytvořila svou abstraktní malbu qipao ve stylu Hangzhou speciálně pro tuto událost a uvedla: „Qipao znamená 100 let nejlepší tradice, zároveň vypadá moderně a jeho charakteristické rysy jsou velmi půvabné. Na to vše jsem myslela a snažila se zohlednit v mé abstraktní malbě na qipao.“ Hangzhou je také městem, které kombinuje tradici s moderní trendy. I to se snažila odrazit ve svém díle. To je nyní vystaveno v butiku Natali Ruden u Staroměstského náměstí, v Dlouhé 3.

Při plavbě po Vltavě vystupující tanečnice měly na sobě fan-styling qipao ve světle růžové a inkoustově černé barvě, jako rozkvétající květiny nebo malebné krajiny uprostřed mlhy v jižních regionech u řeky Yangtze. Modelky elegantně kráčející vpřed přinesly přírodní krásy těchto čínských regionů a dotkly se srdcí hostů. Poté se předvedly modelky s brokátovými qipao se vzory květin, draků a fénixů a jiných ptáků a ukázaly další část kultury Hangzhou.

S písní Ráj Hangzhou loď míjela břehy Vltavy s diváky a proplouvala pod historickými mosty. Účastníci akce byli uchváceni touto módní hostinou pro oči a uši. Pan Petr Mrhálek, výkonný předseda Čínsko-české asociace přátelství po show řekl, že nikdy neviděl tak krásné qipao a že pojede do Číny navštívit Hangzhou. Qipao, klasický symbol tradičního čínského oblečení, se stal silným poutem pro posílení vzájemných mezilidských vztahů a ukázkou čínské kultury.